15 maja Palestyńczycy i Palestynki upamiętniają wydarzenia z 1948 r. – przesiedlenia i czystki etniczne dokonane przez Izraelczyków na ludności palestyńskiej. To tzw. Nakba, od której w tym roku mija 76 lat
Razem z aktywistami i aktywistkami Inicjatywy Wschód chcemy okazać solidarność z narodem palestyńskim. W rocznicę tragedii pragniemy upamiętnić wszystkich Palestyńczyków i Palestynki, którzy zostali wysiedleni 76 lat temu, a równocześnie okazać wsparcie tym, którzy dziś walczą o życie i musieli opuścić swoje domy.
Podczas wydarzenia będziemy gościć Palestyńczyków, Palestynki i osoby palestyńskiego pochodzenia, których rodzice i dziadkowie przeżyli wysiedlenia, a pamięć o nich została przekazana w rodzinnych historiach. Chcemy je przekazać dalej, by nikt nie zapomniał dramatycznych wydarzeń 1948 roku.
Poprzez wspólne wspominanie opowieści z przeszłości spróbujemy wpisać wydarzenia z czasów Nakby do świadomości Polek i Polaków, którzy często nie mieli okazji słyszeć o niej na lekcjach historii czy w przestrzeni publicznej.
Czym jest Nakba?
Lata 1948-1949 zostały historycznie uznane za I wojnę izraelsko-arabską. Dla Żydów była to walka o wolność, dla Arabów – Nakba, katastrofa. Do końca wojny siły syjonistyczne dokonały co najmniej 30 masakr na ludności palestyńskiej, zabijając 13 tys. osób. Do jednej z tragedii doszło w Deir Jassin, gdzie żydowskie bojówki zabiły ponad 110 mężczyzn, kobiet i dzieci pochodzenia arabskiego. Strona izraelska zmasakrowała około 530 wiosek i miasteczek.
W wyniku Nakby 750 tys. Palestyńczyków i Palestynek stało się uchodźcami. Dziś jest ich ponad 5 milionów. Część z nich trafiła do obozów, w których niejednokrotnie pozostali na zawsze. Z kolei Żydzi i Żydówki zaczęli wędrówki do nowo utworzonego państwa. Izrael zajął 78 proc. palestyńskich terytoriów. Państwo żydowskie objęło więc 21 proc. więcej terytorium Palestyny, niż ustaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1947 roku. Według uchwalonej rezolucji nr 181 Mandat Palestyny miał zostać podzielony na dwa państwa: żydowskie i arabskie.
Palestyńczycy i Palestynki, którzy przeżyli Nakbę, wciąż marzą o tym, by wrócić do swoich domów. Symbolem tego pragnienia jest klucz, często będący jedną z ważniejszych pamiątek dla palestyńskich rodzin. „Niektórzy starsi mężczyźni noszą klucz na szyi, czasem wiesza się go na ścianie. Klucz jest znakiem nadziei na powrót” – mówił dla Salam Lab Emil Al-Khawaldeh. Dziadkowie Emila zostali wypędzeni ze swojej rodzinnej wsi Bajt Dadżan w Palestynie.
Katastrofa trwa jednak nadal, a wydarzenia z 1948 roku pozostają otwartą raną. W wyniku inwazji Izraela na Gazę od 7 października ubiegłego roku życie straciło ponad 30 tysięcy Palestyńczyków i Palestynek, w tym ponad 14 tysięcy dzieci. Izrael utrudnia dostawy pomocy humanitarnej do zamkniętej enklawy, a palestyńska ludność na terenie Strefy Gazy głoduje. Izrael był oskarżony przez RPA o ludobójstwo, a eksperci i ekspertki ONZ alarmują, że państwo to dopuszcza się na ludności palestyńskiej zbrodni przeciwko ludzkości. Prawa człowieka są również codziennie łamane na Zachodnim Brzegu.
Szczegóły wydarzenia
Kiedy? 15 maja 2024 r. o 18:00
Gdzie? Dworek Białoprądnicki, Kraków
Spotkanie będą moderować:
Ewelina Kaczmarczyk, redaktorka Salam Lab;
Emil Al-Khawaldeh, Polak i Palestyńczyk, aktywista Inicjatywy Wschód.
Link do wydarzenia na Facebooku znajduje się tutaj.
Bądźcie z nami, jeśli nie zgadzacie się na przemoc i ludobójstwo.