USA: symboliczny gest solidarności. Ulicę nazwano na cześć Palestyny… i inne newsy


W najnowszym wydaniu naszej Pokojowej Prasówki przeczytasz m.in. o wyborach parlamentarnych w Libanie oraz o tym, jak wygląda edukacja seksualna w Brazylii

STANY ZJEDNOCZONE

Symboliczny gest solidarności. Ulica na cześć Palestyny w New Jersey

W mieście Paterson w New Jersey, stanie w północno-zachodniej części USA, zmieniono nazwę jednej z najbardziej ruchliwych ulic. Pod koniec kwietnia lokalne władze jednogłośnie zadecydowały, że od teraz ten odcinek będzie nosił nazwę „Palestine Way”. Z tej okazji tysiące osób zgromadziły się na ulicznym festiwalu, aby uczcić symboliczny gest solidarności. Uczestnicy i uczestniczki podziwiali tradycyjne palestyńskie występy, wymachując flagami Palestyny. Pomimo radosnego charakteru wydarzenia, wszyscy złożyli też hołd dziennikarce portalu al-Jazeera, Szirin Abu Akleh, która została postrzelona przez siły izraelskie. 

„Palestyńczycy i Palestynki każdego dnia wnoszą ogromny wkład w budowanie amerykańskiej społeczności” – powiedział burmistrz miasta, Andre Sayegh. „Ta decyzja przypomina nam, że Palestyna cały czas walczy” – dodał radny Alaa Abdelaziz, pierwszy Palestyńczyk w mieście. Choć nie ma oficjalnych danych, co do liczby mieszkanek i mieszkańców pochodzenia arabskiego w tym regionie, szacuje się, że może być ich nawet 20 tys., a znaczna część społeczności jest pochodzenia palestyńskiego. Paterson określa się często mianem „małego Ramallah” ze względu na dużą liczbę palestyńskich przedsiębiorstw, cieszących się popularnością w całym regionie.

więcej

BRAZYLIA

Władze próbują zakazać edukacji seksualnej w szkołach

Dwa lata postępowań dyscyplinarnych, ale też pogróżek w mediach społecznościowych kosztowały Virginię Ferreirę, nauczycielkę angielskiego z Vinhedo, za zlecenie ósmoklasistom i ósmoklasistkom projektu na temat przemocy na tle płci. Z kolei Alan Rodrigues, nauczyciel w liceum w Rio de Janeiro, otrzymał anonimową wiadomość z pogróżkami po tym, jak zorganizował szkolną kampanię przeciwko przemocy seksualnej. W niedawno opublikowanym raporcie organizacji Human Rights Watch pt. „Zaczęłam się bać, to był ich cel. Próby zakazu edukacji seksualnej w Brazylii” możemy przeczytać o wielu tego typu historiach. 

Przedmiot analizy stanowi ponad dwieście ustaw i rozporządzeń w okresie 2014-2022 oraz blisko sześćdziesiąt wywiadów z nauczycielami i nauczycielkami, ekspertami i ekspertkami w zakresie edukacji seksualnej. Wyłania się z nich niepokojący obraz systemowego zastraszania osób prowadzących tego typu zajęcia lub choćby podejmujących inicjatywy dotykające tematu seksualności. Co najmniej od 2019 roku dodatkowym czynnikiem zagrażającym nauczaniu przedmiotu jest niesprzyjający klimat polityczny. Do edukacji seksualnej wrogo nastawiony jest urzędujący prezydent Jair Bolsonaro. Pejoratywnie wypowiadają się o niej również członkowie jego gabinetu. Była ministra ds. kobiet, rodziny i praw człowieka, Damares Alves, oskarżyła edukatorów o „indoktrynację i seksualizację dzieci”, a były minister edukacji, Milton Ribeiro, uznał, że lekcje stanowią zachętę do uprawiania seksu przez młodzież.

więcej

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów. Piszemy o migracji, prawach człowieka, islamie i islamofobii.

Nasze działania zależą od Twojego wsparcia. Każda złotówka pomaga nam kontynuować misję dostarczania rzetelnych informacji. Twój wkład to klucz do naszej niezależności.

EGIPT

Egipska superbohaterka w ekranizacji komiksu Marvela

Serial „Moon Knight” produkowany przez uniwersum Marvela cieszy się dużą popularnością w ostatnim czasie. Co ciekawe, producenci czerpali inspiracje ze starożytnego Egiptu. Ale to przede wszystkim postać Scarlet Scarab, w którą wciela się May Calamawy, zwróciła uwagę publiczności. Egipsko-palestyńskie korzenie aktorki sprawiły, że od razu zdobyła serca wielu osób przed ekranami. Publiczność zwróciła jednak szczególną uwagę na fryzurę bohaterki Marvela. Postać i jej kręcone włosy odegrały ważną rolę w kwestii samoakceptacji kobiet na całym świecie, na których stale ciąży presja standardów piękna. Reżyser Mohammed Diab wspomina, że w jego twórczości Calamawy odgrywa istotną rolę nie bez powodu. 

„Odkąd moja córka skończyła 4 lata zawsze chciała prostować włosy. Nigdy nie widziała w mediach kogoś, kto wyglądał jak ona. Dzisiaj wszystko się zmienia wraz z pierwszą egipską superbohaterką” – opowiada. Wyznanie dogłębnie poruszyło egipską i palestyńską społeczność. Fani i fanki dzielili się w mediach społecznościowym swoim emocjami związanymi z debiutem Scarlet na ekranie, a także własnymi doświadczeniami. Wiele kobiet i dziewcząt na całym świecie przyznało, że od lat czują się tak, jak córka Diaba. 

więcej

AUSTRIA

Aresztowania dwustu członków międzynarodowej siatki przemytniczej

W wyniku międzynarodowego śledztwa w ostatnim czasie rozbito jeden z największych łańcuchów przemytu z Węgier do Europy Zachodniej. Jego centrum operacyjne znajdywało się w Wiedniu. Grupie działającej w kilku państwach regionu udało się przemycić ponad 36 tys. osób, zarabiając na tym procederze 152 mln euro. Służby aresztowały 205 podejrzanych w Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rumunii. Grupa jest odpowiedzialna między innymi za śmierć przez uduszenie dwóch Syryjczyków w przeładowanym vanie. Oskarżono ją także o ostrzelanie poborowego, próbującego zatrzymać auto do kontroli. Austria jest jednym z sześciu państw UE, które utrzymuje kontrole graniczne wewnątrz strefy Schengen. Zaledwie miesiąc temu została skrytykowana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za nadużywanie tego prawa. Mimo to, austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych właśnie przedłużyło kontrole o kolejne pół roku. Minister Gerhard Karner tłumaczy je chęcią ochrony uchodźców i uchodźczyń, argumentując, że dla gangów ludzkie życie nie ma żadnego znaczenia.

więcej

LIBAN

Wybory w Libanie. Spadek poparcia dla Hezbollahu

Żadnemu ugrupowaniu politycznemu nie udało się zdobyć wyraźnej przewagi w minionych wyborach parlamentarnych w Libanie. Chociaż ciężko jest jednoznacznie wskazać, w jakim kierunku pójdzie teraz libańska polityka, nie sposób nie zwrócić uwagi na utratę zaufania do Hezbollahu. Obecnie koalicja pod przewodnictwem tego ugrupowania posiada 61 na 128 mandatów w parlamencie. W poprzednich wyborach uzyskała ich o 10 więcej. Najwięcej mandatów zdobyła dla siebie chrześcijańsko-nacjonalistyczna Libańska Siła. Jednak nie będzie ona w stanie w pełni realizować swojego programu. Powodem jest brak wyraźnego poparcia ze strony innych stronnictw. 14 miejsc przypadło kandydatom nowym i niezależnym. 

Zdaniem analityków i analityczek, libańska scena polityczna podzieli się teraz na dysponujące podobną siłą frakcje przyjazne i wrogie Hezbollahowi. „Wyniki [wyborów – przyp. red.] pokazały, że w Libanie dominują nastroje wrogie politycznej elicie i niechętne sojuszowi z Iranem” – powiedział Wissam Raji z Libańskiej Siły. Jego słowa dopełnia fakt, iż za głównych przegranych podczas wyborów uważa się członków Hezbollahu. Bowiem są oni związani z dyktaturą Baszszara al-Asada, prezydenta Syrii.

więcej

NIEMCY

Rząd wprowadza niższe ceny biletów na transport publiczny. Czy to zachęci obywateli i obywatelki do częstszego rezygnowania z samochodu?

Niemiecki parlament zatwierdził plan przewidujący obniżenie cen biletu na transport publiczny do 9 euro za miesiąc. Propozycja jest przewidziana na następne trzy miesiące. Bilet, nazwany „9 za 90”, jest odpowiedzią na inwazję Rosji na Ukrainę, która przyczyniła się do wzrostu i tak wysokich już cen energii. Propozycja stanowi część większego pakietu ulg finansowych i ma na celu zmniejszenie zużycia paliw oraz promowanie mniej szkodliwych dla klimatu przejazdów środkami transportu publicznego. Dla tych, którzy dysponują wolnym czasem i nie boją się wielokrotnych przesiadek, całe Niemcy – a nawet niektóre miejsca tuż za niemiecką granicą – będą osiągalne za 9 euro. 

„Każda osoba korzystająca z transportu publicznego przyczynia się do uniezależnienia naszego kraju od rosyjskiej energii i przybliża nas do neutralności klimatycznej” – powiedział minister transportu Volker Wissing po spotkaniu z partnerami na szczeblu krajowym na początku tego miesiąca. Pojawiają się też jednak głosy krytyczne. Część ekspertów i ekspertek uważa, że bilet „9 za 90” będzie miał niewielki wpływ na obszary podmiejskie i wiejskie, gdzie mieszkańcy i mieszkanki mają znacznie mniejsze możliwości korzystania z transportu publicznego niż w miastach i w większym stopniu polegają na samochodach. Rzecznik administracji lokalnej, Reinhard Sager, skrytykował plan rządu jako posunięcie polityczne, którego wdrożenie będzie wymagało wiele wysiłku i nie doprowadzi do trwałych zmian.

więcej

Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab:

Anna Berestecka, Julia Grygiel, Daria Kabak, Katarzyna Makarowicz, Michał Misiarczyk, Borys Paleczny, Zuzanna Przygrodzka, Maja Robaszkiewicz, Przemysław Trepka, Izabela Woźniak.

Zdjęcie: Karamat Ali via Unsplash (Licencja CC0).



Najnowsze publikacje