Ukraina: co udało nam się zrobić?


Oczy całego świata zwrócone są teraz w stronę Ukrainy. Wszyscy solidaryzujemy się z Ukraińcami i Ukrainkami. Ostatnie dni były dla nas bardzo intensywne

Po raz pierwszy od miesięcy, w poniedziałek nie publikujemy naszego zwyczajowego przeglądu prasy. Od czwartku funkcjonujemy w zupełniej nowej rzeczywistości. W naszych sercach jest teraz Ukraina. Rzuciliśmy się w wir pracy, by godnie powitać przybywające zza naszej wschodniej granicy osoby. Uchodźcy i uchodźczynie szukające bezpiecznego schronienia w Polsce mogą liczyć na naszą pomoc.

Punkt Pomocy w Krakowie

Jako Salam Lab, wraz z szeregiem innych krakowskich organizacji, nieustannie działamy, żeby zapewnić pomoc lokalową, transportową, tłumaczeniową i prawną każdej Ukraince i każdemu Ukraińcowi, który chce opuścić opuścić swój kraj i szukać schronienia w Polsce. Obecnie pracujemy wspólnie z zespołami Fundacji Zustricz, UAinKrakow, JCC Krakow i Szlachetnej Paczki stacjonarnie, w powołanym przez nas dzięki Teatrowi Słowackiego Punkcie Pomocy w Krakowie przy ul. Radziwiłłowskiej 3. Niesiemy pomoc przez całą dobę i każdego dnia pomagamy setkom osób uchodźczych z Ukrainy.

Ukraina: poradnik jak pomagać i zbiórka

W obliczu chaosu i wspólnej mobilizacji, by pomóc potrzebującym Ukraińcom i Ukrainkom, zebraliśmy najważniejsze informacje i przygotowaliśmy specjalny poradnik o tym, jak pomagać i co każdy_a z nas może zrobić.

Uruchomiliśmy też specjalną zbiórkę na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy. Każda wpłata pomaga nam działać.

Nadal działamy też medialnie. Piszemy o tym, co dzieje się w Ukrainie i oddajemy głos Ukraińcom i Ukrainkom. W sobotę Ewa Owerczuk, menadżerka redakcji Salam Lab, poprowadziła wieczorny live z Marcinem Ogdowskim o wojnie w Ukrainie. Marcin Ogdowski jest dziennikarzem, byłym korespondentem wojennym, autorem wielu książek, m.in. powieści toczącej się w realiach konfliktu na Ukrainie pt. „Uwikłani”. Wielokrotnie nagradzany i nazywany “pierwszym polskim blogerem wojennym”, prowadzi stronę bezkamuflazu.pl. Rozmówcy poruszali tematy takie, jak geneza wojny, plany prezydenta Putina, sytuacja uchodźców i uchodźczyń przybywających z Ukrainy. Live można odsłuchać na Spotify lub YouTube’ie.

Pod koniec stycznia zaprosiliśmy Was z kolei na rozmowę na żywo w formie Q&A o zagrożeniu dla Ukrainy ze strony Rosji. Wtedy jeszcze o ewentualnej wojnie mówiliśmy w trybie przypuszczającym. Naszą gościnią była Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Opowiadała, czy dojdzie do eskalacji trwającego od 2014 roku konfliktu, okupacji kolejnych regionów Ukrainy i przymusowej migracji tysięcy osób. Prowadzący rozmowę Karol Wilczyński pytał też, jakie plany mają władze Rosji i jak mogą wpłynąć na Unię Europejską i Polskę. Nagranie z rozmowy jest dostępne na Spotify i YouTube’ie.

Oprócz tego codziennie raportujemy dla Was najważniejsze informacje na temat sytuacji migracyjnej w regionie. Śledź nas na naszych social mediach, Facebooku i Instagramie.

W tym tygodniu prasówkę otrzymali tylko nasi stali darczyńcy za pośrednictwem newslettera przychodzącego na adres mailowy. Jeśli chcesz zostać naszą patronką lub patronem i otrzymywać newsletter, odwiedź naszego Patronite’a tutaj.

Nie tylko Ukraina

Zanim zaangażowaliśmy się całkowicie w pomoc osobom przybywającym zza wschodniej granicy, działaliśmy dużo w naszych zwyczajowych obszarach. Pisaliśmy, moderowaliśmy dyskusje i edukowaliśmy.

Na początku lutego dział edukacyjny Salam Lab został zaproszony przez Klub Inteligencji Katolickiej do przeprowadzenia warsztatów w Cieszynie. Podczas spotkania z grupą zaangażowanych mieszkańców nasze edukatorki – Monika Zielińska oraz Patrycja Wierzbicka – dyskutowały o migracji, sytuacji na pograniczu oraz o tym, jak mądrze zaangażować się w działania pomocowe. Zawsze podkreślamy, że w czasie rozmów o trudnych tematach kluczowe jest słuchanie drugiej strony, zawieszenie osądu. Tego uczymy się wspólnie na naszych warsztatach. Prowadzimy dziesiątki zajęć miesięcznie dla szkół, instytucji, korporacji czy firm. Jeżeli chcielibyście, żebyśmy zorganizowali spotkanie dla waszej społeczności, zapraszamy do kontaktu: edukacja@salamlab.pl.

Chwilę później na stronie i na naszych social mediach ukazała się recenzja lutowego wydania Miesięcznika Znak autorstwa Karola Wilczyńskiego. Numer był poświęcony tematowi, który jest dla nas szczególnie ważny – tematowi migracji i uchodźstwa. Jak pisze Karol,

(…) Najtrudniejszą emocją, a może po prostu stanem umysłu, jest bezradność. Wynika z faktycznej bezsilności wobec krótkowzroczności i cynizmu polskich oraz unijnych polityków.

Recenzja powstała we współpracy z Magazynem Znak i możesz przeczytać ją tutaj.

Z kolei artykuł Tysiące dzieci żołnierzy w Jemenie. Nawet 10-latki są tam wysyłane na śmierć Julii Parkot, redaktorki Salam Lab, został opublikowany w magazynie NOIZZ.pl. Można go przeczytać tutaj.

Grant Empathy

W lutym ogłosiliśmy, że ruszyliśmy z naszym grantem projektu edukacyjnego EMPATHY (Let’s Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland), który zakłada kompleksowe i intersekcjonalne podejście do przeciwdziałania islamofobii w Polsce. Obejmuje też działania edukacyjne – zorganizujemy liczne warsztaty, szkolenia i lekcje dla ponad 1,5 tys. osób.

“Historia obecności muzułmanów na ziemiach polskich sięga 600 lat. Jednak jako społeczeństwo mamy do nich delikatnie mówiąc negatywny stosunek” – mówi Katarzyna Górak-Sosnowska z Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH, kierowniczka projektu.

Projekt powstaje przy udziale partnerów: Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Instytutowi Dyskursu i Dialogu, Instytutowi Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, Fundacji Kobiety Wędrowne oraz Unii Metropolii Polskich.

Warsztaty i spotkania na żywo

W lutym zakończyliśmy też nasz projekt polsko-libański,  koordynowany przez Patrycję Wierzbicką i Sonię Krystoń. W ramach projektu spotykamy się z młodymi ludźmi z Libanu, Syrii, Palestyny i Polski. Podczas ostatnich dwóch warsztatów zainspirowaliśmy się metodą „Żywej Biblioteki”. Jej ideą jest stworzenie przestrzeni do rozmowy i zadawania pytań osobom reprezentującym grupy społeczne, które słabo znamy i z którymi na co dzień mamy ograniczony kontakt. Obie grupy, polską i zagraniczną, ciekawiło zarówno to, jakie ich rówieśnicy oglądają seriale i jak w ich krajach funkcjonują społeczności LGBT+.

Dyskutowaliśmy o religii, polityce, stylu życia, rodzinie, związkach oraz rolach społecznych. Na ostatnim spotkaniu Huseyin ze strony libańskiej wzruszył nas odśpiewaniem dwóch pełnych zwrotek polskiego hymnu. Dziękujemy Wydawnictwu Poznańskiemu, które podarowało nam książki; mogłyśmy przekazać je uczestnikom i uczestniczkom projektu. Sonia Krystoń i Zuzanna Tamas, moderatorki ostatniego spotkania polsko-libańskiego, otrzymały wiele entuzjastycznych opinii po zakończonym projekcie. W przyszłości chcemy angażować się w podobne działania. Czekajcie na wieści!

W dniach 11-13.02 zorganizowaliśmy kolejne warsztaty z cyklu Empatia i Wielokulturowość. Szkolimy podczas nich osoby uczące w szkołach, które chcą w skuteczny sposób prowadzić edukację globalną i działać na rzecz budowy postaw empatycznych. Kolejny termin już w marcu – śledźcie Salam Lab, jeśli chcecie się zapisać! Czy warto? Wystarczy posłuchać opinii jednej z uczestniczek: „Mam bezcenne poczucie po tym spotkaniu, że nie jestem sama w swoim myśleniu i działaniach edukacyjnych w kierunku wielokulturowości, utwierdziłam się w tym, że warto, że potrzeba jest ogromna i że jest nas więcej!”

Bardzo dziękujemy platformie Odrabiamy.pl za wsparcie naszego projektu.

Rozmowy, dyskusje, panele

14 lutego Karol Wilczyński spotkał się na nagraniu na żywo z Jagodą Grondecką, iranistką, dziennikarką, publicystką specjalizującą się w kwestiach Afganistanu, która przebywa obecnie w Kabulu. Rozmowa była transmitowana na naszym profilu na Facebooku. Karol Wilczyński pytał o sytuacji Afganek i Afgańczyków po pół roku przejęcia władzy przez talibów. Jaka jest sytuacja kobiet? Czy jest jakakolwiek szansa na zmianę w nadchodzących miesiącach? Jeśli chcesz wysłuchać rozmowy, zapraszamy na Spotify lub YouTube

W dniach 20-24 lutego odbył się zdalny szczyt sieci A World of Neighbours (Świat sąsiadów), której jesteśmy częścią. W tegorocznym programie szczytu znajdują się warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, projekcje filmów i koncerty. To tydzień dyskusji i spotkań o tym, jak działać wspólnie na rzecz humanitarnej, inkluzywnej i spójnej społecznie Europy. Z ramienia Salam Lab w spotkaniach uczestniczył Karol Wilczyński.

21 lutego zorganizowaliśmy Live z Maciejem Okraszewskim, założycielem Działu Zagranicznego, dziennikarzem specjalizującym się w tematyce iberoamerykańskiej oraz przestępczości międzynarodowej. W 2017 roku Maciej był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii “Dziennikarstwo specjalistyczne”. Podczas rozmowy odpowiadał Karolowi Wilczyńskiemu na pytania, skąd czerpać rzetelne informacje o świecie? Gdzie zdobywać wiedzę o tym, co dzieje się daleko od nas, która pozwoli nam dobrze zrozumieć świat? W obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę poruszane w rozmowie kwestie stają się z każdym dniem bardziej aktualne. Polecamy odsłuchać jej na naszym profilu na Spotify lub YouTube’ie.

Zdjęcie: Yehor Milohrodskyi, Unsplash.



Najnowsze publikacje